Sobota, 15 grudnia 2018

W Toruniu strać głowę dla naukiCentrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpoczyna regionalną akcję promocyjną „W Toruniu straciłem głowę dla nauki”. – Chcemy zachęcić mieszkańców naszego regionu do odwiedzenia nie tylko toruńskiej starówki, ale również naszego centrum, jedynej takiej instytucji w województwie, w którym można dostać bzika na punkcie nauki – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy CNMW.

Akcja promocyjna pierwszego centrum nauki robi wrażenie. 27 maja zostanie otwarta przyrodnicza wystawa fotograficzna, cztery dni później centrum będzie uczestniczyło w Bydgoskim Festiwalu Nauki. Tego samego dnia przed budynkiem instytucji przy ul. Władysława Łokietka 5 rozpocznie się dwudniowy piknik popularno-naukowy z okazji Dnia Dziecka, a 1 czerwca animatorzy centrum przeprowadzą pokazy w Ogrodzie Doświadczeń w Teatrze Baj Pomorski.

Dzika przyroda na fotografiach i jaja w Bydgoszczy
Od wtorku 27 maja będzie można oglądać 70 wybranych zdjęć z 12 ostatnich edycji największego i najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego w dziedzinie fotografii przyrodniczej na świecie – „Wildlife Photographer of the Year”. Wystawa będzie dostępna do 3 sierpnia bieżącego roku. Do tej pory zobaczyło ją ponad milion osób na całym świecie.
W sobotę (31 maja) na Starym Rynku w Bydgoszczy w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki Centrum zaprezentuje pokaz naukowy „Jajem w naukę”. Co stanie się z balonem, gdy zanurzymy go w ciekłym azocie? Czy do zrobienia jajecznicy jest potrzebna wysoka temperatura? – na te i wiele innych jajecznych pytań uzyskają odpowiedź mieszkańcy grodu nad Brdą. Pokaz zaplanowano na godz. 15.00 i 18.00. To jednak nie koniec atrakcji, jakie przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Od godz. 14.00 do godz. 18.00 w namiotach będzie można przeprowadzić różnorodne doświadczenia związane z jajami. Uczestnicy pikniku będą mogli, m.in. samodzielnie wysiadywać jajka, sprawdzić jak zachowuje się jajo w solance, a także dowiedzieć się dlaczego cegła nie potłucze skorupki. Dla najmłodszych zaplanowano zabawy plastyczne.

Poczuj się jak pilot myśliwca
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na piknik popularno-naukowy przed dawne Młyny Richtera przy ul. Władysława Łokietka 5. W sobotę (31 maja) i w niedzielę (1 czerwca) w godz. 11.00-17.00 będzie można przeprowadzić różnorodne eksperymenty, zobaczyć pokaz robotów, poznać specyficzne właściwości cieczy nienewtonowskiej, a także na trenażerze lotów doświadczyć tego, co czują piloci myśliwców. – Wszystkie dzieci, zarówno te małe i duże zapraszamy na nasz naukowy piknik. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które z pewnością pozwolą na rodzinne i kreatywne spotkanie z nauką. Co ważne, nie będzie nam straszna pogoda, ponieważ stanowiska będą pod namiotami – mówi Marcin Centkowski.

Balonowe szaszłyki i loty „w kosmos”
Uczestników pikniku przywitają szczudlarze, a na kilku stanowiskach będzie można poznać wyjaśnienie procesów i zjawisk, z którymi spotykamy się w życiu codziennym. Dla nieco starszych dzieci przygotowano interaktywny pokaz zabawek, dzięki którym rodzice będą mogli powrócić do czasów dzieciństwa, a dzieci pobawią się fizyką. Na innym stanowisku zobaczymy pokaz robotów – dzieci będą miały okazję, aby samodzielnie sterować ich różnymi modelami. W naukowym laboratorium Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy pokaże jak nadmuchiwać balony na różne sposoby. – Sprawdzimy czy uda się nadmuchać balon w butelce, nie zabraknie balonowych szaszłyków oraz rakiet kosmicznych zbudowanych z wykorzystaniem tych popularnych zabawek. Kto wie, może uda nam się dolecieć na Księżyc? – pyta z uśmiechem rzecznik centrum nauki.

Teatr w Młynie, Młyn w Teatrze
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Teatr Baj Pomorski zapraszają w sobotę (31 maja) na warsztaty „Scenariusze muzycznej wyobraźni”, które poprowadzi Krzysztof Zaremba, zajmujący się od 25 lat chórami, m.in. Gaudio Affecti na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Podczas warsztatów dzieci będą mogły tworzyć scenariusze wyobraźni muzycznej i bawić się w odkrywanie dźwięków teatralnych. Zajęcia są adresowane do dzieci w wieku od 7 do 10 lat i odbędą się o godz. 12.00 i 15.00. Ze względu na charakter warsztatów może w nich wziąć udział 15 osób. Bilety na zajęcia można kupić w kasie CNMW lub na tydzień przed wydarzeniem na stronie: http://bilety.mlynwiedzy.org.pl/.

To nie koniec wspólnych imprez organizowanych przez centrum nauki i Baj Pomorski. 1 czerwca animatorzy CNMW pojawią się w Teatrze Baj Pomorski. Będzie można dowiedzieć się m.in. dlaczego znika styropian, jak drobiny tłuszczu wchodzą w reakcję z detergentami i dlaczego mydło ma dość szerokie zastosowanie. Uczestnicy pikniku zmierzą się z siłą obwodu elektrycznego, a także poznają niesamowite królestwo baniek. Piknik w teatrze zaplanowano w godz. 13.30-17.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Do tej pory ofertą CNMW zainteresowało się blisko 60 tys. osób. Obecnie można oglądać osiem interaktywnych wystaw, uczestniczyć w warsztatach i pokazach. Szczegółowy harmonogram wydarzeń jest dostępny na stronie: http://mlynwiedzy.org.pl.