Sobota, 15 grudnia 2018

FANTASTYCZNE WYSTAWY NA CAMERIMAGE 2014!

Ryszard Horowitz

fot. Marta Wojtal

Ryszard HorowitzORGANIZATORZY FESTIWALU CAMERIMAGE ZAPRASZAJĄ W TRAKCIE 22. EDYCJI, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 15-22 LISTOPADA, NA DWIE NIEZWYKŁE WYSTAWY PRAC BOBA DYLANA I RYSZARDA HOROWITZA!

W PONIEDZIAŁEK, 17 LISTOPADA, o godz. 18:00, w GALERII FUNDACJI TUMULT (Rynek Nowomiejski 28, Toruń) odbędzie się wernisaż wystawy DZIEŁ SZTUKI BOBA DYLANA, wybitnego poety trzykrotnie nominowanego do literackiej nagrody Nobla, człowieka, który zrewolucjonizował muzykę rockową XX wieku. Wystawa będzie wydarzeniem towarzyszącym FESTIWALU CAMERIMAGE, jednakże będzie czynna aż do niedzieli, 14 grudnia.

Bob Dylan

fot. Mark Seliger

Bob DylanTORUŃSKA WYSTAWA DYLANA pokaże jedynie fragment jego bogatej i różnorodnej twórczości plastycznej. Zaprezentowane zostaną obrazy i grafiki, które powstały w 2008 i 2013 roku na kanwie rysunków _Drawn Blank_, a także jedna z żelaznych bram Dylana, nad którymi pracował na przełomie 2012 i 2013 roku. Wystawa będzie niewątpliwie gratką dla fanów DYLANA i miłośników sztuki. Artysta nie pokazuje bowiem swoich prac zbyt często, starannie dobiera miejsca ekspozycji. Traktuje swoje obrazy i instalacje bardzo osobiście, przez co stają się jeszcze bardziej unikatowe.

Rysunki, odtworzone na trwałych materiałach w wysokiej jakości druku cyfrowym, posłużyły jako baza dla obrazów i wydruków, które zostaną zaprezentowane w GALERII TUMULT. Wszystkie prace zostały wypożyczone z londyńskiej HALCYON GALLERY. Wystawa zorganizowana przez FUNDACJĘ TUMULT w ramach FESTIWALU CAMERIMAGE, we współpracy z GALERIĄ MIEJSKĄ BWA w Bydgoszczy, GALERIĄ HALCYON w Londynie, URZĘDEM MARSZAŁKOWSKIM WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO oraz URZĘDEM MIASTA TORUNIA.

Z kolei w niedzielę, 16 LISTOPADA, o godz. 18:00, w GALERII MIEJSKIEJ BWA w Bydgoszczy (ul. Gdańska 20) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „RH75”, zorganizowanej przez FESTIWAL CAMERIMAGE oraz GALERIĘ MIEJSKĄ BWA z okazji 75. urodzin legendarnego fotografa RYSZARDA HOROWITZA. Wystawa będzie czynna do 15 lutego 2015 roku.

Na potrzeby wystawy RYSZARD HOROWITZ wybrał 75 najlepszych i najbardziej znanych prac. To wyjątkowy artysta wykorzystujący różne techniki fotografii, retusz, wielokrotne naświetlanie kliszy w aparacie czy manipulacje w ciemni. Jego zdjęcia często przedstawiają baśniowy świat, intrygującą grę symboli i obrazów. Uważany jest za pioniera stosowania efektów specjalnych w fotografii w czasach przed obrazowaniem cyfrowym. Wraz z rozwojem technologii HOROWITZ podobne efekty osiągał wykorzystując nowatorskie techniki komputerowe i zaawansowane programy, w tym Photoshopa.

Wystawa "RH75" to jedno z wydarzeń towarzyszących obchodom urodzin RYSZARDA HOROWITZA. Artysta należy do grona najbliższych przyjaciół Festiwalu. Jego fotokompozycja ilustrowała plakat święta operatorów w 1994 i 1995 roku, a sam artysta wielokrotnie brał udział w CAMERIMAGE, zasiadając w loży jurorów. Prace na wystawę udostępniła FUNDACJA „CZTERY STRONY KULTURY”.

Serdecznie zapraszamy!