Sobota, 15 grudnia 2018

Wymień śmieci na roślinę

W sobotę 16 maja na Wyspie Młyńskiej odbędzie się Festyn Ekologiczny „Segregujesz Odpady - Zyskujesz”.

Zbiórka odpadów, ale także pokazy tresury psów, występy artystyczne i warsztaty gry na śmieciach - to tylko część atrakcji festynu organizowanego przez Miasto Bydgoszcz.Celem imprezy jest pogłębienie świadomości bydgoszczan na temat zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, w szczególności w zakresie selektywnej zbiórki surowców. Podczas festynu działać będzie punkt odbierania od mieszkańców posegregowanych odpadów (plastik, papier, szkło, baterie, puszki, sprzęt elektroniczny i elektryczny), za które będzie można otrzymać talony na zakup roślin ogrodniczych. Poza tym na uczestników będą czekały liczne atrakcje. W programie festynu przewidziano m.in.: pokaz tresury i posłuszeństwa psów służbowych Straży Miejskiej, występy dzieci i młodzieży, laureatów konkursu na Małą Formę Sceniczną, miasteczko Family Parku, pokaz Pracowni Profesora Ciekawskiego, pokaz udzielania pierwszej pomocy przeprowadzony przez Kujawsko-Pomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, a także EKOBUS wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze.

Niecodzienną atrakcją będą warsztaty prowadzone przez Fundację Ekologiczną Arka z Bielska-Białej, w ramach których stworzona zostanie strefa tworzenia instrumentów z odpadów i nauka gry na nich, a także możliwość zasiania roślinek w ozdobionych przez siebie doniczkach z puszek. Dodatkowo swoich sił będzie można spróbować biorąc udział w przestrzennej grze planszowej Segregujesz-Zyskujesz. Nie zabraknie zabawy angażującej uczestników pikniku do aktywnego wykorzystania swojej wiedzy z zakresu segregowania podczas konkursu „Rzut surowcem”.W ramach festynu, aby kształtować proekologiczne zachowania będą prowadzone również projekty edukacyjne „Młodzież i Dzieci kontra śmieci” oraz „Leśna Skrzynia Skarbów”, które mają za zadanie kształtowanie w dzieciach, młodzieży i rodzicach przekonania, iż zbierając materiały wtórne, makulaturę chronią, m.in. przed zanieczyszczeniem lasy i środowisko naturalne. Informacji na ten temat będzie można zasięgnąć przy stoisku wystawienniczym Nadleśnictwa Żołędowo.

Mając na uwadze proekologiczny charakter imprezy zaprezentują się również wystawcy, którzy przybliżą naturalne formy rękodzielnictwa - sposoby przygotowywania gliny, różnorodne techniki toczenia przedmiotów na kole (dzbanów, mis, kufli czy świeczników), pokaz produkcji papieru czerpanego, wyrabianie świec metodą średniowieczną z wosku pszczelego, warsztat powroźnika oraz edukacyjna zagroda wiejska.

Niewątpliwą atrakcją będzie występ zespołu „Fasolki”. W ramach festynu przewidziano również występ musicalowy Teatru Muzycznego „Mała Rewia”. Ponadto wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, którzy mają ochotę na wspólną zabawę na świeżym powietrzu zapraszamy do niecodziennej rywalizacji. Podczas Festynu Ekologicznego odbędzie się gra miejska „Policzmy się z niską emisją”. Uczestnicy przemieszczając się po mieście będą wykonywali różnorodne zadania związane z tematyką niskiej emisji. Więcej informacji na stronie: www.bydgoszczliczypiece.pl.[tekst: Dominika Kucharska]