Sobota, 15 grudnia 2018

Podsumowanie akcji NEFROTEST

Kilkaset osób sprawdziło czy ich nerki pracują prawidłowo.


Udany finał kampanii NEFROTEST.


Wczoraj (26 czerwca 2016 r.) 436 osób przebadało nerki w ramach akcji NEFROTEST.
W Centrum Dializ Fresenius w Bydgoszczy pomiar stężenia kreatyniny we krwi (wraz
z wyliczeniem wskaźnika filtracji kłębuszkowej) odbywał się od godz. 8.00 do 16.00. Kampania chce zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę w organizmie pełnią nerki, o których informacje na co dzień przegrywają z chorobami serca, nowotworami czy cukrzycą.

„W pierwotnych założeniach byliśmy przygotowani na przebadanie 300 osób. Dzięki ogromniej mobilizacji całego zespołu udało nam się wykonać badania wszystkim chętnym. Cieszę się, że akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Pokazuje to, iż Polacy chcą dbać o własne zdrowie, potrzebują tylko edukacji i zachęty. Mam nadzieję, że po tej pierwszej w Bydgoszczy kampanii, której celem jest wykrywanie chorób nerek we wczesnych stadiach, nasi mieszkańcy będą pamiętać o badaniach profilaktycznych i zachęcą do nich członków swojej rodziny, przyjaciół, znajomych” - mówi dr Małgorzata Czynsz, dyrektor Centrum Dializ Fresenius.

W niedzielnych badaniach wzięli udział przedstawiciele patronów honorowych kampanii, zaproszeni goście oraz przedstawiciele mediów. Byli to m.in.:
Leszek Czerkawski - Sekretarz Powiatu Bydgoskiego
Jan Szopiński - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy
Elżbieta Rusielewicz - Doradca Prezydenta Miasta Bydgoszczy
Teresa Substyk - Burmistrz Miasta i Gminy Solec Kujawski
Grażyna Kufel – Radna Miasta Bydgoszczy
Elżbieta Dragon - Inspektor z Wydziału Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy
Ewa Chrzanowska - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy
Anna Lewandowska - Dyrektor Naczelny Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy.


Jan Szopiński

fot. Nadesłane

Jan Szopiński


Teresa Substyk

fot. Nadesłane

Teresa Substyk
Warto także przypomnieć, że osoby, którym nie udało się przebadać 26 czerwca, wciąż mają szansę na bezpłatne badania. Na terenie Bydgoszczy lekarze rodzinni otrzymali w ramach akcji NEFROTEST komplety skierowań na badania krwi dla osób powyżej 45 roku życia. Wystarczy się do nich zgłosić po takie skierowanie.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca stacje dializ, oddziały i poradnie nefrologiczne w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Bydgoszczy. Bydgoszcz to już 61. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od inauguracji akcji w 2010 roku, przebadano ponad 44 tysiące osób.

W powiecie bydgoskim badania swoim patronatem objęli: Jego Ekscelencja ks. Jan Tyrawa – Biskup Bydgoski, Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Wojciech Porzych - Starosta Bydgoski, Rafał Bruski – Prezydent Bydgoszczy, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej – Stanisław Kazimierz Prywiński oraz Anna Lewandowska – Dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie powiatu bydgoskiego udzielił prof. Jacek Manitius, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.


[tekst oraz zdjęcia nadesłane przez organizatora akcji]